McMaster University

McMaster University

Radiology Research Day Honours Roster

2017

 

Fellows Category
1st Prize Dr. Hillel Maresky  
2nd Prize Dr. Alex Omiccioli  
Residents Category
1st Prize Dr. Natasha Larocque     
2nd Prize Dr. Rebecca Zhu    
     
Graduate Student Category
1st Prize Dr. Nourhan Shalaby    
2nd Prize Dr. Paul Polak     
     
Undergraduate Student Category
1st Prize Dr. Zachary Hugh  

 

2016

 

Fellows Category
1st Prize Dr. Milita Ramonas  
2nd Prize Dr. Nasim Hemmati  
Residents Category
1st Prize Dr. Patrick Kennedy  
2nd Prize Dr. Nigel Munce  
     
Graduate Student Category
1st Prize Dr. Euan McNabb  
2nd Prize Dr. Nourham Shalaby  
     
Undergraduate Student Category
1st Prize Dr. Akiv Jhirad  
     
Poster Category
Recognition Ashley Tao  
     

 

2015

 

Fellows Category
1st Prize Dr. Hoshang Zakaria  
2nd Prize (tie) Dr. James Ian Moffatt  
  Dr. Ruban Gnanakumar  
Residents Category
1st Prize Dr. Crystal Fong  
2nd Prize Dr. Malek Meshki  
     
Graduate Student Category
1st Prize Dr. Radoslaw Sadowski  
2nd Prize Dr. Ashley Tao  
     
Undergraduate Student Category
1st Prize Dr. Lazar Milovanovic  
     
Poster Category
Recognition Dr. Basma Al-Arnawoot  
     

 

2014

 

Fellows Category
1st Prize Dr. Shauna Kennedy  
2nd Prize Dr. Nida Syed  
     
Residents Category
1st Prize Dr. Hoshang Zakaria  
2nd Prize Dr. Bret Landry  
     
Graduate Student Category
1st Prize Dr. Alireza Akbari  
2nd Prize Dr. Diana Glennie  
     
Undergraduate Student Category
1st Prize Dr. Sean Kennedy  
     
Poster Category
Recognition Dr. Michelle Ong  
     

 

2013



Fellows Category
1st Prize Xi Wang  
2nd Prize Dmitry Golev  
     
Residents Category
1st Prize Nasim Hemmati  
2nd Prize Sarah Karhanechi  
     
Graduate Student Category
1st Prize Muhammad Irfan Karamat  
2nd Prize Alexander Weber  
     
Undergraduate Student Category
1st Prize Prasaanthan Gopee-Ramanan  
     
Poster Category
Recognition Saman Sarraf  
     


2012


Fellows Category
1st Prize Andrew Peppin  
2nd Prize Ren Yuan  
     
Residents Category
1st Prize Xi Wang  
2nd Prize Francois Leduc  
     
Graduate Student Category
1st Prize Derek Cappon  
2nd Prize Mohammed Warsi  
     
Undergraduate Student Category
1st Prize Jatin Kaicker  
     
Poster Category
Recognition Michael DiIanni  
     


2011



Residents Category
1st Prize Sasha Bhan  
2nd Prize Mary Grant  
3rd Prize Vajid Khan  
     
Graduate Students Category
1st Prize Brent Emigh  
2nd Prize Derek Cappon  
3rd Prize Jennifer Stoneburgh  
     
Undergraduate Students Category
Recognition Ashish Patel  
     
Poster Category
Recognition Alyaa Elzibak  
     


2010


 

Fellows Category
1st Prize Andrea Thompson, Hoornaz Ghandehari  
2nd Prize Faten Al-Douri, Kyle Wilson  
     
Residents Category
1st Prize Kelly Ainsworth, Pavel Zvonarev  
2nd Prize Brian Stewart  
     
Graduate Students Category
1st Prize Diane Glennie  
2nd Prize Alyaa Elzibak  
3rd Prize Julius Pekar  
     
Undergraduate Students Category
1st Prize Philip S. Mok  
     


2008



Residents Category
1st Prize Michelle Walker  
2nd Prize Vik Venkatesh  
3rd Prize Abe Choi, Patrick Edmond  
     
Graduate Students Category
1st Prize Dianne Glennie  
2nd Prize Alyaa Elzibak  
     

2007


Residents Category
1st Prize Grace Yeung  
2nd Prize Vik Venkatesh  
3rd Prize Richa Mittal  
     
Graduate Students Category
1st Prize Mariangela Zamburlini  
2nd Prize Fabiola Vallejo  
3rd Prize Graeme Wardlaw  
     

2006


Residents Category
1st Prize E. Jan  
2nd Prize L. Ribeiro  
     
Graduate Students Category
1st Prize Mariangela Zamburlini  
2nd Prize Graeme Wardlaw  
3rd Prize Babak Azad  
     


2005



Residents Category
1st Prize T. Chung  
2nd Prize G. So  
     
Graduate Students Category
1st Prize D. Moscu  
     


2004



Residents Category
1st Prize J. Grynspan  
     

2003


Residents Category
1st Prize R. Lee  
2nd Prize H. Tomlin  
     
Graduate Students Category
1st Prize J. Dysart  
2nd Prize M. Goharim  
     


2002



Residents Category
1st Prize A. Fleming  
2nd Prize M. Ferri  
     
Graduate Students Category
1st Prize Neil Vasdev  
     

2001


Residents Category
1st Prize L. Probyn  
     
Graduate Students Category
1st Prize Neil Vasdev  
     

2000


Residents Category
1st Prize M. Brown, R. Rebello  
2nd Prize M. Biernacka  
     
Graduate Students Category
1st Prize Erin Niven  
2nd Prize Neil Vasdev  
     


1999



Residents Category
1st Prize D. Schemmer  
2nd Prize J. Chan  
     
Graduate Students Category
1st Prize M. Muller  
2nd Prize Neil Vasdev  
     


1998



Residents Category
1st Prize S. Chou  
2nd Prize W. Liu  
     
Graduate Students Category
1st Prize Neil Vasdev  
2nd Prize Erin Niven  
     

1997


Residents Category
1st Prize Y. Cheong  
2nd Prize W. Liu  
     
Graduate Students Category
1st Prize Eric Lui  
2nd Prize David Fleming  
     

1996


Residents Category
1st Prize K. Finlay  
2nd Prize Al Nizzero  
     
Graduate Students Category
1st Prize Bill Whelan  
2nd Prize Tamie Poepping  
     


1994



Residents Category
1st Prize D. Phillips  
2nd Prize R. Goh  
     
Graduate Students Category
1st Prize Chris Gordon  
2nd Prize Brita Schulze  
     


1992



Residents Category
1st Prize P. Silberberg  
2nd Prize C. Morrison  
     
Graduate Students Category
1st Prize Brian Pogue  
2nd Prize Bill Whelan  
     


1991



Residents Category
1st Prize Rob Marotta  
2nd Prize C. Babcock  
     
Graduate Students Category
1st Prize Steen Madsen  
2nd Prize Bill Whelan  
     


1990



Residents Category
1st Prize Lori Rice  
2nd Prize Derek Archer  
     
Graduate Students Category
1st Prize Chris Gordon  
2nd Prize Alex Vitkin  
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0